Fokföldi ibolyák és csuporkafélék otthonra
A mesevirág rizóma teleltetése
A mesevirágok természetes élőhelyükön sem virágoznak egész évben. Van egy pár hónapos nyugalmi időszakuk, amikor is a rizómák visszahúzódnak a földbe és így várják meg, amíg újra kedvezőre fordulnak a feltételek. Nálunk ez az időszak nagyjából szeptemberre tehető, amikor a növényünk az első jeleit mutatja, annak, hogy bizony elérkezett az idő a pihenésre. A levelek elkezdenek sárgulni, száradni, a virágzás is abba-abba marad. Ilyenkor nem kell megijjedni, ez teljesen normális folyamat. Hogy ez pontosan mikor következik be fajtafüggő is, de legkésőbb novemberben el kell kezdeni a rizómák betakarítását. A rizómák kisebb fagyokat tejesen biztonsággal átvészelnek, sőt, rövid ideig akár mínusz 4-5 fokot is kibírnak.
Fontos, hogy hagyjuk a növényünket visszahúzódni, október vége felé vágjuk visza a talaj felett a lombozatot, hagyjuk a földet kicsit száradni.
Több módja is van a teleltetésnek. A legbiztonságosabb az, ha cserepestől el tudjuk tenni őket, száraz, hűvös helyre. Ez lehet akár egy pince is, mivel a rizómáknak nincs szüksége fényre a téli időszakban. A hőmérséklet akár 0 fokig is lemehet. Egyszerűen cserepestől rakjuk el őket a teleltető helyükre. Ha valakinek nagyon sok fajtája van és kevés helye, akkor a rizómákat ki is szedhetjük a földből, ehhez adunk tanácsot a következőkben.
A rizómákat műanyag dobozokba szoktuk gyűjteni, amire a fedőt nem tesszük rá egy pár napig, ezáltal lesz idejük kicsit szikkadni, amivel megelőzhetjük a penészedést. Ha türelmetlenek vagyunk, akár az egész éves termésünk is tönkremehet, mivel a zárt dobozokban a penészedés gyorsan terjed. Száraz helyen tartsuk a rizómákat, így 4-5 nap elég lehet ahhoz, hogy biztonsággal eltehessük őket a dobozokba.
Mindegyik fajtát érdemes külön tárolni, hogy a rizómák ne keveredjenek. A különbő fajtáknak más-más a morfológiájuk, külalakban, növekedési habitusban is eltérnek, ezért nem ajánlom, hogy vegyesen ültessük őket. Külalakra a rizómák nagyon hasonlóak is lehetnek így utólag kiválogatni már nagyon nehéz őket. 1 rizóma több új rizómát is hajt a nyugalmi időszak kezdetéig, ezért sem érdemes korán kiszedni őket a talajból, hogy legyen elég ideje az új rizómáknak kifejlődnie.
A rizómák színe a halvány rózsaszínestől az egészen bordóig terjed, illetve a sárga összes árnyalata szintén jellemző. Ha fényt kapnak a rizómák, idővel bezöldülhetnek, de a teleltetés alatt is változhat a színük.
Méretükben is rendkívül változatosak lehetnek. Vannak egészen apró fajták, de általánosságban elmondhatjuk, hogy méretük 0,5-10 cm+ között változik.
A jobboldali képen láthatjuk, hogy milyen változatosak tudnak lenni a rizómák.