Afrikai ibolya vagy fokföldi ibolya?

Afrikai ibolya vagy fokföldi ibolya? Melyik megnevezés a helyes?

Kezdésként nézzük meg magát a latin elnevezést, Saintpaulia ionantha. Ez a név önmagában a növény felfedezője iránt tiszteleg (Baron Walter Von St Paul). 
Az angol név már beszédesebb, african violet, azaz afrikai ibolya. Ez már utal a növény származási helyére. Ha még pontosabbak akarunk lenni, akkor a német nyelvterületen kell egy kicsit kutakodnunk, itt ugyanis Usambaraveilchen-nek hívják, ami már jobban körbehatárolja a növény származási helyét. Az afrikai (fokföldi) ibolyák a Tanzániai Usambara hegységből származnak. 

Afrikai ibolya származási helye

A magyar elnevezés fokföldi ibolya megtévesztő lehet, hiszen a növény maga nem fokföldről (Dél-Afrika) származik, hanem Tanzánia kenyai határhoz közeli részeiről.
Valószínűleg a fokföldi ibolya megnevezést a kereskedelmi forgalmazás során kaphatta. Manapság is sok pontatlanság kering kereskedelmi forgalomban, mint pl. a gloxinia megnevezés, amely név alatt Sinningia speciosákat szoktak árulni.

Ha afrikai ibolya fajtáinkra vagy kíváncsi, akkor ide kattintva eléred őket.

Afrikai ibolya gondozása

Az afrikai ibolyákat szobanövényként tartjuk, a gondozásuk is ennek megfelelő kell, hogy legyen. Tűző naptól mentes, de világos helyen kell tartani. Északi-keleti ablak tökéletes, a déli és nyugati ablakokban azonban vigyáznunk kell, mert a tavasztól-őszig tartó időszakban a levelek könnyen megéghetnek. 
Könnyű, laza szerkezetű talajba kell ültetni őket, amit perlittel lazíthatunk. Hetente, kéthetente tápoldatozzuk szükség szerint. Átültetni évente 2x célszerű, egyszer a tavaszi, és egyszer az őszi időszak kezdetén. 

Persze ennél kevesebb gondoskodással is beéri a növényünk, de igazán szép csak akkor lesz, ha odafigyelünk rájuk. Ez különösen igaz a kereskedelmi forgalomban nem kapható különlegesebb fokföldi ibolya fajtáknál.

afrikai ibolya gondozása

Afrikai ibolya szaporítása

Az afrikai ibolyákat vegetatív úton szaporítják leginkább, ez levelekről történik. A leveleket az anyanövényekről frissen levéve, közvetlenül eldugványozhatjuk a közegünkbe, vagy akár vízben is gyökereztethetjük. Az üvegházak és a világ legnagyobb afrikai ibolya termelői mind az ültetőközegbe dugványoznak, ennek számos előnye van, melyeket majd egy másik blogbejegyzésben fogunk részletesen kitárgyalni. 

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük