Fokföldi ibolyák és csuporkafélék otthonra
A fokföldi ibolyák gondozása a lakásban tartogathat kihívásokat. Különösen a nyári időszakban kell odafigyelnünk. A lakás adottságai, elhelyezkedése, átnapozottsága, páratartalma és sok egyéb paraméterei nagymértékben befolyásolhatják azt, hogy a növényünk hogyan érzi magát.
Fontos, hogy a körülmények kiegyenlítettek legyenek egész évben, mert hosszú távon az ibolyák nem igazán tolerálják az extrémitásokat.
A legtöbb probléma a nyári hónapokban adódik, ekkor érkezik a legtöbb kérdés, azzal kapcsolatban, hogy miért mennek tönkre a növények. Az alsó levelek barnulni kezdenek, majd szép lassan egyre több levél lesz érintett, végül az egész növény is áldozatul eshet a bakteriális és különféle gombás fertőzésnek.
A panel lakások nyáron nagyon melegek, leginkább júliustól augusztus végéig tartó időszakban kell odafigyelnünk a növényeinkre Ilyenkor pár apró praktikával próbálhatjuk elviselhetőbbé tenni számukra a kánikulát.
– Fontos, hogy mindig tartsuk tisztán a növényünket. A beteg, vagy sárguló leveleket távolítsuk el. A hervadt, és elnyílt virágokat is mindenképp távolítsuk el. Ha a lombozaton hagyjuk, akkor a növény leveléhez érve előbb-utóbb gombás fertőzés indulhat ki róluk.
– Nyáron ne tegyük ki tűző napnak a növényeinket, hiszen az erőteljes UV sugárzás az ibolyák növényi szövetét roncsolni fogja.
– Ne hagyjunk pangó vizet az alátétekben és kaspókban, mert az rothadáshoz fog vezetni hosszútávon
– Növényeinket próbáljuk óvni a huzattól! Nem mindig okoz gondot a huzat, de ha a levegő hőmérséklete még alacsony, pl ősztől-kora tavaszig tartó időszakban, akkor a hideg levegő okozhat, foltosodást a leveleken.
– A levelekre került hideg víz okozhat foltosodást, de akár a levelekre kerül víz, majd egy huzatos hely, ahol hidegebb levegő éri, szintén ugyanilyen hatással bít
– Nyáron próbáljuk meg keleti vagy északi ablakba áthelyezni a növényeinket, ha ez nem lehetséges, akkor árnyékolással próbáljuk meg elérni, hogy ne érje őket tűző napsütés, de akár az ablakokra helyezett UV fólia is sokat segíthet
– Ha új növényt szerzünk be, lehetőleg ne helyezzük egyből a többi növény közé! Az új növényekkel kártevők is kerülhetnek az állományunkba, így lehetőleg próbáljuk meg egy pár hetes karanténba helyezni, az új jövevényt. Lehetőség szerint ültessük át előtte, vizsgáljuk meg a növény gyökerét, különösen, ha a nagyáruházakból kerül hozzunk az új növény. A magángyűjtők jobban odafigyelnek arra, hogy a növényünk kártevő- és fertőzésmentesek legyenek, de sosem árt elővigyázatosnak lenni.