Fokföldi ibolyák és csuporkafélék otthonra
Fokföldi ibolya magvetés, út a hibridizáláshoz
A fokföldi ibolyák magról is szaporíthatóak, azonban ez a módszer kevésbé elterjed a gyűjtők körében, csak akkor alkalmazzák, ha kifejezetten új fajták előállítása a cél.
Ahhoz hogy a növényünk magtokot nevelejen türelmesnek kell lennünk és több hónappal elrőre kell gondolkodnunk, ugyanis a beporzástól a magvetésig akár 6-7 hónap is eltelhet. Az, hogy mennyi magot rejt a fokföld ibolya mindig változó. Lehet, hogy csak pár szem fog kikelni, de ha nagyon sok mag van a magtokban, akkor 100-200 közötti magonc is kinyerhető belőlük. A magok akár évekig is csíraképesek, azonban idővel romlik a csírázási képességük.
Egy 2014-es keresztezésemről hoztam képeket az illusztrációhoz. Ahhoz, hogy magokat tudjunk nevelni fontos, hogy megtörténjen a beporzás. A nemesítéshez különböző szempontokat érdemes figyelmbe venni, amire nem térek ki most részletesen. Pár dolgot említek meg, amikre érdemes figyelni.
– A lila szín nagyon domináns, ezért érdemes kerülni a beporzáskor az ilyen sziromszínű szülőket, hacsaknem kifejezett célunk a lila hibridek előállítása.
– Másik fontos dolog, hogy a „dropper” fajtákat szintén érdemes kerülni. ( Dropper fajtának az ibolyás berkekben azokat a fajtákathívjuk, amik ledobják a virágokat. Amikor elvirágzik az ibolya, akkor a szirmok nem maradnak rajta a virágszáron, hanem egyben leesnek a virágszárról). A dropper fajták általában hamar elvirágoznak.
– Személy szerint a cipzárosodásra hajlamos fajtákat is kerülöm. Ez egy rendellenes növekedési mintázat a növény esetében, egyfajta sejt túlbúrjánzás. Onnan ismerhető fel, hogy az oldalsarjak cipzárszerűen összenőnek.
Nemesítéskor a legfontosabb, hogy először mindig felállítsuk a célt, azaz, hogy milyen külső jegyekkel rendelkezzen majd az utód. Ha ez megvan, akkor megkeressük azokat a szülőket, amelyek használatával jó eséllyel felbukkanhatnak a kívánt tulajdonságok.
A recesszív és domináns tulajdonságokról nagyon jó összefoglalót kaphatunk ha rákeresünk Jeff Smith nevére a keresőben. Erről a témáról majd később egy blogbejegyzés keretében fogunk írni.
Most pedig megmutatunk néhány saját hibridet.