Fokföldi ibolyák és csuporkafélék otthonra
A fokföldi ibolya betegségei, kártevői
A fokföldi ibolyák betegségeiről hosszasan lehet beszélni, de most csak a leggyakrabban előforduló problémákat fogjuk górcső alá venni.
Gyapjastetű
Elég gyakori kártevő a fokföldi ibolyák esetén. A leveleken, valamint a levelek és a szár találkozásánál fedezhetjük fel őket a leggyakrabban. Petéiket leggyakrabban vattaszerű képződményekbe rakják, amelyekből a lárvák kikelve általában a levélközökben bújnak meg. Táplálkozásuk közben a nedveket szívogatják, könnyen vihetnek át vírusfertőzéseket egyik növényről a másikra. Enyhe fertőzés esetén káliszappanos lemosó permetezéssel tudunk védekezni ellene, amit hetente érdemes megismételni, 1 hónapon keresztül.
Súlyosabb fertőzés esetén felszívódó növényvédőszerekkel védekezhetünk ellene (pl. Spilan, Mospilan, Confidor). Bevethetjük a Teppekit is, ami táplálkozásgátló hatású, azonban ez nem felszívódó hatású, így permetezéssel kell kijuttatnunk.
Tripsz
A gyapjastetvek mellett a tripszek a másik leggyakoribb kártevők a fokföldi ibolyák esetén. Legtöbbször az INSV-vel kapcsolatban emlegetik ezeket a kártevőket. Különféle vírusokat vihetnek át egyik növényről a másikra a táplálkozásuk során. Leginkább onnan vehetjük észre jelenlétüket, hogy a virágszirmokon virágport észlelünk. Ha a bibét ilyenkor megpöcköljük, akkor a nyílt portokokból a virágporon kívül a tripszek is kihullhatnak a szirmokra.
Ha tripszeket észlelünk az első dolog, amit érdemes megtenni, az a virágszárak kitörése és megsemmisítése. Ezt legalább 3 hétig tegyük meg, folyamatosan eltávolítva a virágbimbókat.
Ha kémia szerekhez folyamodunk, akkor érdemes megjegyezni, hogy a tripszek hajlamosak rezisztenciát kialakítani az ellenük alkalmazott vegyszerek ellen. A mospilán saját tapasztalat alapján szinte hatástalan ellenük.
Teppeki, Vertimec és Laser Duplo, amivel érdemes a kezelést megkezdeni. A permetlébe érdemes kevés cukrot is keverni, mert így jobban felveszik a hatóanyagot.
A Laser Duplo biotermesztésben is alkalmazott, baktériumalapú készítmény, ha tehetjük, akkor próbálkozzunk első körben ezzel.
Szintén érdemes megemlíteni a sárga és kék lapokat. Ezek is kitünőek a kártevők gyérítésére, bár végleges és tökéletes megoldást nem fognak adni. Nálam egész évben kint vannak az állományban.
Neem olajat is bevethetünk a tripszek ellen, biotermesztésben szintén engedélyezett. Azonban tudni kell róla, hogy nem taglozó hatású, 3-4 naponta meg kell ismételni a kezeléseket, mivel ennyi idő alatt le is bomlik, főleg ha erős UV sugárzás éri.
Atkák
Az atkák legtöbbször szabadszemmel nem láthatóak, így az ő jelenlétüket már csak akkor vesszük észre, amikor a jellemző tünetek kialakultak. Ez leginkább a növény rozettájának tömörödésében jelentkezik. A növény közepének fejlődése megáll, torz, tömör középrész alakul ki. (Nem minden tömörödés írható az atkák számlájára, adódhatnak különböző pH, vagy tápanyagproblémák is, amikor az ibolyák közepe tömörödni kezd.)
Atkafertőzés esetén az első dolog amit tenni kell, az az elkülönítés! Azonnal ki kell emelnünk a fertőzött növényt.
Atkafertőzött növényt sosem próbálok megmenteni, ezek rendszerint a kukában végzik. Ha pótolhatatlan fajtáról van szó, akkor vehetünk le a külső levelekből, amit egy vertimeces kezelés után dugványozhatunk.
Ugróvillások
Az ugróvillások akkor jelenhetnek meg, ha a föld közegét nyirkosan tartjuk. A növényre egyáltalán nem jelentenek veszélyt, korhadékon, szerves táplálékon nevelkednek. Ha nagyon zavar, akkor cseréljük le a közeget, vagy tartsuk kicsit szárazabban.